CalcElf › 4 kg ris kostar 36 yuan: vad kostar 9 kg?
4 kg ris kostar 36 yuan: vad kostar 9 kg?
I en matbutik kostar 4 kg ris sammanlagt 36 yuan. Till samma enhetspris kostar 9 kg av samma ris hur mycket?
Svar
81
Steg för steg
- 36 ÷ 4 = 9Beräkna först enhetspriset (normalisering)
- 9 × 9 = 81Enhetspris × antal
Varför det fungerar
Priset per kilogram = totalpris ÷ massa; när enhetspriset är oförändrat växer totalpriset i direkt proportion till massan.
Vanliga misstag
- Delar 36 med 9 för att få priset per kilogram istället för att dela med de faktiska 4 kg som köptes.
- Adderar 9 till 36 för att få totalpriset efter att ha beräknat 9 yuan per kilogram istället för att multiplicera.