CalcElfCalcElf
CalcElf › 3 pennor kostar 12 yuan: hur mycket kostar 5 pennor?

3 pennor kostar 12 yuan: hur mycket kostar 5 pennor?

I en pappershandel kostar 3 identiska pennor totalt 12 yuan. Till samma enhetspris, hur mycket kostar det att köpa 5 sådana pennor?

Svar
20

Steg för steg

  1. 12 ÷ 3 = 4
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 4 × 5 = 20
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Enhetspris = Totalpris ÷ Antal; när enhetspriset är känt blir kostnaden för valfritt antal pennor lika med enhetspriset × antalet.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-pencils-5-for-15