CalcElf › 3 kg apelsiner kostar 24 kr: vad kostar 7 kg?
3 kg apelsiner kostar 24 kr: vad kostar 7 kg?
I en fruktbutik kostar 3 kg apelsiner totalt 24 kr. Till samma pris per kilo, hur mycket kostar det att köpa 7 kg av samma apelsiner?
Svar
56
Steg för steg
- 24 ÷ 3 = 8Beräkna först enhetspriset (normalisering)
- 8 × 7 = 56Enhetspris × antal
Varför det fungerar
Priset per kilogram = totalpris ÷ massa; när priset per kilo är oförändrat ökar totalpriset proportionellt med massan.
Vanliga misstag
- Delar 24 med 7 för att få priset per kilogram, vilket vänder på täljare och nämnare.
- Lägger till 8 till 24 efter att ha beräknat 8 kr per kilo istället för att multiplicera 8 med 7.