CalcElfCalcElf
CalcElf › 4 anteckningsblock kostar 20 kr: vad kostar 7?

4 anteckningsblock kostar 20 kr: vad kostar 7?

4 lika anteckningsblock kostar tillsammans 20 kr. Till samma enhetspris, vad kostar det att köpa 7 sådana anteckningsblock?

Svar
35

Steg för steg

  1. 20 ÷ 4 = 5
    Beräkna först enhetspriset (normalisering)
  2. 5 × 7 = 35
    Enhetspris × antal

Varför det fungerar

Först delar man totalpriset med antalet block för att få enhetspriset. Att enhetspriset är oförändrat är nyckeln till denna typ av uppgift, och sedan multiplicerar man det med det nya antalet.

Vanliga misstag

Se den här uppgiften animerad i CalcElf →

Liknande uppgifter

meeting-problem dice-probability unitary-juice-6-bottles-42