CalcElfCalcElf
CalcElf › 5 pencils cost 15 yuan: price of 12 pencils?

5 pencils cost 15 yuan: price of 12 pencils?

At a stationery shop, 5 pencils cost 15 yuan in total. At the same unit price, how much do 12 pencils cost?

Answer
36

Step-by-step

  1. 15 ÷ 5 = 3
    Find the unit price first (reduce to one)
  2. 3 × 12 = 36
    Unit price × quantity

Why it works

The price of one pencil is the total cost divided by the number of pencils; with the unit price unchanged, the total cost is proportional to the number of pencils.

Common mistakes

See this problem animated in CalcElf →

Related

meeting-problem dice-probability unitary-oranges-3kg-for-24